Якщо сімейний бюджет не дозволяє придбати просторе житло, можна подумати про покупку кімнати. Це дає можливість придбати власну нерухомість, нехай з деякими обмеженнями. Але така угода з нерухомістю, як покупка кімнати у квартирі має проблеми. Щоб уникнути неприємностей, потрібно знати нюанси її укладення.
Особливості покупки кімнати
У майбутнього власника є можливість купити як кімнату в комуналці, так і в гуртожитку. У першому випадку він може практично вільно розпоряджатися приватизованою кімнатою, у другому – з часом викупити у сусідів їх частки та стати повноправним власником житла.
Найпоширенішим варіантом є покупка кімнати в комунальній квартирі. У такого житла є наступні ознаки:
- Як правило, власники кімнат у комуналках не є родичами, у кожного з них є персональний особовий рахунок.
- Права на кімнату виникли в результаті укладення договору, до якого інші мешканці не мають відношення.
- У людини є як право власності на ізольовану кімнату, так загальна частка в місцях громадського користування.
Якщо вам потрібна кімната у Львові, то шукати краще ось тут на DOM.RIA по тій простій причині що на сайті представлені перевірені оголошення та перевірені квартири. Кожен такий об’єкт відвідував інспектор – людина що пройшла спеціальну підготовку. У його повноваження входить документація та фіксація всього, що відбувається письмово та панорамною камерою. DOM.RIA лідер серед сайтів, які конкурують на ринку нерухомості. Це підтверджується свіжою та перевіреною інформацією.
Необхідні документи
Оформлення угоди проводиться за звичайною схемою купівлі-продажу з обов’язковою державною реєстрацією. При покупці кімнати у квартирі у Львові потрібно уважно перевірити список документів, які надає власник. Ось їх загальний перелік:
- Виписка з Держреєстру або свідоцтво про право власності.
- Правовстановлюючий документ (наприклад, договір дарування).
- Довідка з БТІ із зазначеною часткою.
- Завірена нотаріусом угода про розподіл часток з підписами власників.
- Довідки про відсутність боргів за комунальні послуги.
- Відмова кожного з сусідів від переважного права викупу.
- Документ про наявність чи відсутність права дітей на житлоплощу.
- Виписка з будинкової книги з даними про мешканців.
Від покупця для укладення договору потрібно тільки паспорт та згода чоловіка або дружини на вчинення правочину. Якщо документи в порядку, протягом 2 тижнів з дня реєстрації виписка з Держреєстру про перехід прав власності буде видана.
Можливі ризики
Як при покупці окремого житла, так при придбанні кімнати у квартирі виникають певні ризики. Перед укладенням договору варто переконатися, що у колишніх господарів немає боргів по комунальних платіжках. Не варто соромитися попросити виписку з особового рахунку: якщо заборгованість відсутня, продавцеві легко її надати.
Крім того, щоб уникнути неприємних сюрпризів варто познайомитися з сусідами. Можна заздалегідь обговорити з ними актуальні питання, які, наприклад, стосуються домашніх вихованців або куріння в місцях, призначених для загального користування.
Є й інші важливі моменти. Так, якщо пропонують купити кімнату, в якій продавець не є власником, а живе за угодою найму, краще відмовитися. Хоч неприватизованого житла зараз трохи, такі випадки бувають. Відповідно до житлового кодексу неприватизовану нерухомість дозволено тільки обміняти.
Також не потрібно піддаватися на вмовляння укласти договір дарування. Згода сусідів для цього не потрібна, але така угода є недійсною. Якщо обман розкриється, вона буде розірвана. Покупця зобов’яжуть повернути кімнату та сплатити штраф, продавця теж покарають грошима.
Плюси та мінуси покупки
Як кажуть ріелтори, кімнати у квартирах часто купують люди, які хочуть отримати прописку при невеликому вкладенні фінансів. Особливо це стосується Львівської нерухомості. Деякі вкладають гроші в таке житло, якщо є перспектива в майбутньому викупити його цілком.
У покупки такої нерухомості є кілька суттєвих плюсів:
- Людина отримує шанс придбати власне житло за відносно невеликі гроші.
- У неї є можливість в майбутньому викупити інші частки.
- Комунальні платежі будуть обходитися зовсім недорого.
- Таке житло потрапляє під реновацію та розселення, та згодом замінюється житлоплощею з кращими умовами для проживання.
На жаль, мінусів теж досить. Перш за все це сусіди, з якими можна не ужитися. Нерідко в таких будинках зустрічається неблагополучний контингент. Ситуація ускладняється побутовими умовами. Місця загального користування доведеться ділити разом з сусідами, а це дратує навіть спокійних людей. Невеликі кухні та санвузли, відсутність ліфтів, проблеми з каналізацією теж не додають радості. Якщо це старий будинок у Львові, то спостерігаються проблеми з трубами та водопостачанням.