Операції з нерухомістю на українському ринку завжди пов’язані з ризиками. А якщо мова йде про будинок з присадибною ділянкою, проблем стає ще більше. Основна проблема в тому, що угода проходить одночасно з двома об’єктами: земельною ділянкою та будовою, документи на які оформляються окремо. Це вимагає від покупця ще більше обережності та пильності на кожному етапі.
Оцінка домоволодіння та прибудинкової території
Розбираючись в ціноутворенні на ринку важливо вивчити максимум варіантів наближених до того який потрібен у конкретній локації. На вартість приватного житла безпосередньо та побічно впливають такі чинники:
- Місце розташування стосовно до інфраструктурних об’єктів, транспортної розв’язки та інших значущих для мешканців закладів.
- Розмір будинку та прилеглої до нього території. Кількість поверхів, додаткові споруди, ландшафт, якість ґрунту та інші особливості.
- Тип споруди: дерев’яна, кам’яна або комбінована. Довговічніше будівлі з цегли, дерев’яні будови відрізняються екологічністю.
- Централізовані комунікації: газ, електрика, водопровід та каналізація.
- Вік та технічний стан житлового будівництва. Старі будівлі потребують ремонту через зношування.
- Додаткові споруди біля будинку. Гараж, сауна, альтанка та інші об’єкти – відмінний бонус до покупки.
Якщо ви хочете вибрати приватний будинок, то скористайтеся можливостями всесвітньої мережі інтернет. На спеціалізованих сайтах можна вивчити різні варіанти у вподобаному районі та вибрати оптимальний.
Юридичні аспекти угоди з нерухомістю
Після внесення змін у 2016 році в житловий кодекс єдиним підтвердженням прав на нерухомість є запис в єдиному електронному реєстрі. Однак будівлі оформлені до 2016 року не завжди знаходяться в базі даних.
Якщо про об’єкт відсутня інформація в державному реєстрі, то продавець зобов’язаний надати один з наступних документів:
- купчу на домоволодіння;
- дарчу;
- право успадкування на об’єкт;
- договір міни.
Додатково важливо переконатися у відсутності обтяжень, арешту або наявності будинку як заставного предмета в банку. Якщо існують будь-які заборони на відчуження від угоди краще відмовитися та зайнятися пошуком інших варіантів.
Перевірка наявності важливої документації
Щоб офіційно оформити покупку домоволодіння з земельною ділянкою будуть потрібні наступні папери:
- документація що встановлює та засвідчує право на нерухоме майно та ділянку;
- технічні документи на будинок з поверховим планом;
- документ що ідентифікує всіх прописаних в будинку;
- згода на виписку від всіх зареєстрованих мешканців у письмовій формі;
- виписка з податкової про сплату земельного податку;
- виписка з Держреєстру на паперовому або електронному носії;
- кадастрова документація на землю.
Серед додаткових паперів варто виділити згоду подружжя на відчуження спільно нажитого майна. Якщо в будинку є прописані неповнолітні діти або інваліди, то необхідний дозвіл опікунської ради що підтверджує дотримання прав малолітніх або недієздатних осіб.
Письмова угода на придбання об’єкта
Угода між покупцем та продавцем складається письмово та містить паспортні дані кожної зі сторін, опис об’єкта та посилання на всю необхідну документацію. Грамотна складений договір містить:
- повне найменування документа;
- число, місяць, рік та місце підписання угоди;
- відчужувані об’єкти на земельній ділянці;
- опис будинку та додаткових будівель;
- загальну ціну нерухомості та кожного об’єкта окремо;
- додаткові нюанси важливі покупцеві та продавцеві.
Коли всі паперові формальності будуть улагоджені та відбудеться обмін грошима та ключами новому власнику доведеться зареєструвати житло на свої дані.